Strona główna » O bibliotece » Działamy! » Biblioteka dla przyszłości
  • A-
  • A
  • A+

Biblioteka dla przyszłości

Dodane 05.04.2009

Konferencja "Biblioteka dla przyszłości", Chorzów - 3 kwietnia 2009 r.

Wysłuchałem wczoraj w Chorzowie bardzo interesującego referatu, właściwie prezentacji, mego niedawnego jeszcze studenta, ale i po prostu młodszego kolegi Marcina Malinowskiego o blogowaniu. W świetle tego, co wynika z jego wyliczeń nim skończę pisanie tego tekstu powstanie około 40 nowych blogów, że o nowych wpisach i komentarzach do nich nie wspomnę. Z wyliczeń Marcina wynika też, że bloguje w kraju ok. 50 bibliotekarzy lub osób związanych zawodowo z bibliotekarstwem. A więc nie tak znowu dużo. Przypuszczam jednak, że w blogosferze znaleźć można przypuszczalnie co najmniej drugie tyle blogów studentów bibliotekoznawstwa.

W Chorzowie byłem z racji dorocznej jednodniowej konferencji z cyklu „Psychologia w bibliotekach”, organizowanej przez koleżanki z Biblioteki Wyższej Szkoły Bankowej. Tytuł tegorocznej konferencji – „Biblioteka dla przyszłości. Rok temu miałem tam prezentację o znaczeniu poznawania osobowości pracowników dla sprawności zarządzania kadrami w bibliotece, opublikowanej potem w formie artykułu w półroczniku „Bibliotheca Nostra”. Tym razem miałem za zadanie wygłoszenie wprowadzenia i moderowanie dyskusji na temat Biblioteki dzieciom i młodzieży. Uznałem, że nie ma specjalnej potrzeby dowodzenia po raz tysięczny któryś  pożytku z czytelnictwa małych obywateli. Więc postawiłem kwestię co mogą dać im biblioteki akademickie. Wszak nie taka jest misja tego typu bibliotek. Ale bazując na przykładach akcji prowadzonej w latach 80-tych przez Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu (majowe wystawy z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych) i obecnie przez Bibliotekę DSW (zajęcie się  dziećmi z najbliższej okolicy odwiedzającymi bibliotekę) pokazałem, że jest to możliwe i wskazane. Dyskusja była jednak dość niemrawa, gdyż wbrew oczekiwaniom zapanowała zgoda ze stawianymi przeze mnie tezami, jak i co do tego, że biblioteki powinny oferować małym czytelnikom dostęp do tekstów elektronicznych. W efekcie wprowadziłem gospodarzy w pewną nerwowość zapraszając w ich imieniu na obiad, który miał zaraz potem nastąpić. Na szczęście właśnie w tym momencie wjechały na teren uczelni gary z pachnącymi daniami gorącymi i różnymi pysznymi sałatkami.

Oprócz wystąpienia Marcina można było wysłuchać (i zobaczyć) prezentację dr Sabiny Cisek z UJ o wartych uwagi bibliotekarzy serwisach społecznościowych w Internecie, mgr Moniki Jedralskiej z Wyższej Szkoły Humanitas z Sosnowca o funkcjonowaniu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej i mgra Pawła Pioterka z WSB w Poznaniu o zarządzaniu zespołami w bibliotece. Nie dojechała dr Maja Wojciechowska z Gdańska (też absolwentka Uniwersytetu Śląskiego sprzed paru lat), która miała mówić o marketingu bibliotek.

Wartość dorocznych konferencji w Chorzowie nie sprowadza się jedynie do wartości wynikających z poszerzenia wiedzy ich uczestników, lecz także z możliwości dyskusji, na co organizatorzy przeznaczają dużo czasu w programie oraz do spotkań bibliotekarzy nie tylko ze Śląska, lecz także całego kraju i rozmów mniej formalnych, ale ważnych z punktu widzenia integracji środowiska zawodowego.

Stefan Kubów

Dodaj komentarz

Wymagane pola oznaczone są *.


Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij aby wygenerować nowy.