Strona główna » O bibliotece » Działamy! » Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
  • A-
  • A
  • A+

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Dodane 04.06.2010

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Wrocław 2010

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek już za nami. Wielu z nas spędziło ten dzień w bibliotekach, wypełniając codzienne obowiązki. Inni reprezentowali swoje instytucje na uroczystościach zorganizowanych z okazji tego święta. Ja miałam przyjemność uczestniczyć w obchodach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek połączonych z 10-leciem Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Uroczystość ta odbyła się 12 maja, w środę - najbardziej dogodny dla większości bibliotek dzień, w Sali Sesyjnej Ratusza.

Zasadniczą część uroczystości stanowiły wystąpienia osób związanych z wrocławskim bibliotekarstwem i bibliotekoznawstwem. Andrzej Ociepa (dyrektor MBP we Wrocławiu) przedstawił prezentację obrazującą historię "jubilatki", czyli wrocławskiej MBP. Droga tej placówki prowadziła od reorganizacji, przez redukcję (części filii) po, to co najważniejsze - modernizację na miarę rozwiązań modelowych (mediateki i multicentra). Prof. Krzysztof Migoń (IINIB UWr) wygłosił referat, w którym naszkicował początki wrocławskiego bibliotekarstwa. Proces rozwoju książnic został ukazany na tle wrocławskiej kultury książki. Część wystąpienia dotyczyła problematyki współczesnych bibliotek. Prof. Migoń zwrócił szczególną uwagę na "warunki pracy bibliotekarzy oraz czytelników", jako szczególnie istotne kryterium nowoczesności tych placówek. W tym sformułowaniu, jak podkreślił, mieszczą się zarówno warunki lokalowe, estetyka pomieszczenia, jak i wyposażenie. Innymi nie mniej ważnymi wyznacznikami nowoczesności są kompetencje bibliotekarzy, współpraca bibliotek na różnych poziomach, lokalnym, krajowym i międzynarodowym, a także zorientowanie na użytkownika.

Pewnym mankamentem tej części uroczystości były problemy z nagłośnieniem. Echo generowane przez ściany Sali Sesyjnej Ratusza, powodowało, że część uczestników nie słyszała wyraźnie przemawiających kolejno osób.

Miłym akcentem spotkania było wręczenie odznaczeń i nagród dla zasłużonych bibliotekarzy. Mam przyjemność poinformować, że wśród osób odznaczonych Nagrodą Prezydenta Miasta Wrocławia, znalazła się osoba reprezentująca środowisku bibliotek niepaństwowych szkół wyższych - Beata Święcicka (dyrektor Biblioteki Wyższej Szkoły Zarządzania "Edukacja"). Gratulujemy!

W przerwach bibliotekarze oraz pozostali goście, którzy przybyli do Ratusza na uroczystość, wysłuchali utworów muzyki klasycznej, w wykonaniu uczennicy szkoły muzycznej. Uroczystość finalizował słodki poczęstunek, podczas którego uczestnicy mogli porozmawiać, nie tylko na tematy zawodowe.

Ewa Rozkosz

Dodaj komentarz

Wymagane pola oznaczone są *.


Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij aby wygenerować nowy.