Strona główna » O bibliotece » Działamy! » Wykład Tomasza Kaloty
  • A-
  • A
  • A+

Wykład Tomasza Kaloty

Dodane 06.03.2010

Korporacja Bibliotekarzy Wrocławskich - Wykład Tomasza Kaloty, 17 lutego 2010 r.

Wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie. Każde nowe odkrycie czyni nas bogatszymi (Kurt Vonnegut). Jednak aby to bogactwo mogło się rozwijać musi powstać idea, która zmaterializuje się w chęci działania. Dlatego cieszą inicjatywy takie, jak organizowane przez Korporację Bibliotekarzy Wrocławskich cykle wykładów dotyczących praktycznych aspektów naszego zawodu.

Pierwszy wykład odbył się 17 lutego o godz. 15:15 w Bibliotece Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Służb Publicznych "Asesor" (pl. Teatralny 6/7, Wrocław). Prezentację na temat: Biblioteki cyfrowe szansą dla bibliotekarzy przedstawił Tomasz Kalota z Biblioteki Uniwersyteckiej.

Idea biblioteki cyfrowej jako obszaru wyzwań dla bibliotekarzy ilustrowana była słowami Umberto Eco, który w swojej książce O bibliotece zadaje kluczowe pytanie: czy zdołamy przekształcić utopię w rzeczywistość? Tomasz Kalota pyta precyzyjniej: jak zagospodarować niszę tworzenia zasobów informacyjnych? Co bibliotekarze mogą zrobić z zasobem naturalnym, jakim stała się informacja w środowisku cyfrowym? Jak nowe technologie wprowadzane przez największych graczy rynkowych (Google, Amazon, Microsoft) wpływają na pracę bibliotekarzy? I jak oceniać wartość materialną zapisów cyfrowych?

Wykład był zaproszeniem do dyskusji. Propozycją zmiany myślenia o cyfryzacji. Przykłady rozwiązań, które wprowadzane są w bibliotekach przy tworzeniu kolekcji cyfrowych dopełniły obrazu dynamicznych zmian jakie zachodzą dookoła nas. Trzeba tylko pamiętać, że aby to bogactwo zamanifestowało się w naszym otoczeniu, za myślami musza iść czyny.
Dlatego zasmuca fakt, że na tak ciekawe i inspirujące wykłady przychodzi tak niewiele osób z naszego środowiska.
Mam jednak nadzieję, że działając na rzecz rozwoju społeczeństwa wiedzy będziemy nadal podejmować próby współpracy między instytucjami, stowarzyszeniami i bibliotekami.

Magdalena Karciarz

Dodaj komentarz

Wymagane pola oznaczone są *.


Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij aby wygenerować nowy.