Strona główna » O bibliotece » Konferencje » Diagnostyczna...

Diagnostyczna i terapeutyczna funkcja biblioteki szkolnej

Wrocław, 25-26 września 2003 r.

Cele konferencji

Biblioteki szkolne długo dobijały się właściwego miejsca w strukturze szkoły, które to miejsce dziś zwykło się określać jako „centrum informacyjne szkoły” lub nawet „centrum multimedialne szkoły”; równie długo zabiegały o uznanie swoich pracowników za pełnoprawnych członków grona pedagogicznego. Formalny awans bibliotek szkolnych w Polsce dokonał się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego stulecia, kiedy to bibliotekarzy mianowano „nauczycielami bibliotekarzami” (przez analogię do nauczycieli poszczególnych przedmiotów), włączono ich do składu rad pedagogicznych szkoły oraz zrównano poziomem wynagrodzenia z ogółem nauczycieli. Ponadto do programu kształcenia włączono jako obowiązkowe lekcje biblioteczne, nazwane ostatecznie „edukacją czytelniczą”, a potem „edukacją czytelniczą i medialną”.

Awans formalny bibliotek nie idzie jeszcze w parze w takim stopniu, jakby należało oczekiwać, z awansem w oczach środowisk nauczycielskich, zwłaszcza dozoru pedagogicznego, co znajduje wyraz w niedocenianiu potrzeb bibliotek w zakresie nakładów na zakup zbiorów i urządzeń. Zwykle bowiem ważniejsze są pomoce naukowe do poszczególnych przedmiotów i wyposażenie sal edukacji informatycznej niż choćby jeden komputer w bibliotece. Oczywiście, zdarzają się - coraz liczniejsze - wyjątki od tej reguły.

Biblioteka szkolna musi więc codziennie dowodzić, że jej funkcja nie sprowadza się tylko do udostępniania lektur szkolnych i realizacji lekcji bibliotecznych. Może ona przecież stanowić równorzędne ogniwo w zakresie tworzenia i realizacji nie tylko wychowawczego, ale i profilaktycznego programu szkoły, może wspierać nauczycieli w zapobieganiu różnego typu zagrożeniom, rozpoznawać problemy uczniów, mających rozmaite trudności w funkcjonowaniu szkolnym czy poza szkołą i znajdować właściwe swemu warsztatowi zawodowemu remedia. Bibliotekarstwo dopracowało się też skutecznych metod pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, które może z powodzeniem stosować nauczyciel bibliotekarz.

Celem konferencji jest więc ukazanie dotychczasowego zastosowania dorobku nauki w praktyce terapeutycznej bibliotekarza, który można wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą, oraz zainspirowanie środowiska nauczycieli bibliotekarzy do korzystania zeń, także twórczego rozwijania go. Przy okazji chodzi o wyposażenie naszych adresatów w argumenty, że ich formalna pozycja w szkole ma, a w każdym razie powinna mieć, realne podstawy.

Stefan Kubów

25 maja 2003 r.

Godz. 9:00 - 9:30 Rejestracja uczestników
Godz. 10:00 Uroczyste otwarcie konferencji