Strona główna » Zbiory » E-źródła » Serwisy Open Access
  • A-
  • A
  • A+

Serwisy Open Access


Logo Open AccessOpen Access (Otwarty Dostęp)

darmowy, swobodny, nieograniczony dostęp do treści naukowych opublikowanych w Internecie.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w otwartym kursie e-learningowym Open Access - Otwarta Nauka na temat nowych modeli w komunikacji naukowej.

Polecamy również Przewodnik po otwartej nauce, stworzony w ramach projektu "Otwórz książkę" (przewodnik rekomendowany przez MNiSW). Publikacja dostępna jest w Bibliotece DSW oraz w formie e-booka.

Wybrane serwisy oraz czasopisma opublikowane w modelu Open Access:

 

Repozytorium instytucjonalne DSW (oPUB)

Wejście do bazy

Repozytorium oPUB zawiera publikacje i rozprawy naukowe pracowników i doktorantów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Bazą kieruje Centrum Informacji Naukowej DSW.


Centrum Otwartej Nauki (CEON)

Wejście do bazy

Repozytorium CEON zawiera publikacje polskich naukowców: artykuły, doktoraty, książki, materiały konferencyjne, raporty oraz inne. Bazę administruje ICM UW.

 


DART-Europe

Wejście do bazy

Katalog rozpraw naukowych obronionych w Europie. Umożliwia wyszukanie pełnych tekstów rozpraw z ponad 350 uczelni (w tym również uczelni polskich).

 


Directory of Open Access Books (DOAB)

Wejście do bazy

Serwis DOAB oferuje dostęp do pełnych książek naukowych z całego świata. Biuro zarządzające serwisem mieści się Lund University Libraries (Szwecja). Baza zawiera obecnie ponad 800 publikacji z różnych dziedzin wiedzy.

 


Directory of Open Access Journals (DOAJ)

Wejście do bazy

Serwis DOAJ oferuje dostęp do pełnych tekstów naukowych czasopism elektronicznych z całego świata. Biuro zarządzające serwisem mieści się Lund University Libraries (Szwecja). Baza zawiera obecnie ponad 7 tys. tytułów czasopism z różnych dziedzin wiedzy, ponad 3 tys. z nich przeszukiwać można na poziomie artykułu.

 


Directory of Open Access Repositories (OpenDOAR)

wejście do bazy

Repozytorium dokumentów elektronicznych uczelni z całego świata. Zostało opracowane w ramach projektu OpenDOAR przez Uniwersytet w Nottingham (UK) oraz Uniwersytet w Lund (Szwecja).Wyniki wyszukiwania prezentowane są w postaci pełnych tekstów podręczników, prezentacji multimedialnych, notatek odręcznych, streszczeń artykułów czy jedynie rekordów egzemplarza.

 


Elektronische Zeitschriftenbibliothek (EZB) - "lista regensburska"

Wejście do bazy

Kolekcja naukowych czasopism elektronicznych, wyodrębnionych z zasobów EZB (Elektronische Zeitschriftenbibliothek). Aktualnie zawiera blisko 25 tys. czasopism. Ok. 50 % z nich dostępna jest bezpłatnie w Internecie (czasopisma oznaczone "zielonym światłem"). Baza prowadzona jest przez Universitätsbibliothek Regensburg (Niemcy) przy wsparciu kilkuset bibliotek i innych instytucji.

 


JSTOR - program Register & Read

Wejście do bazy

Archiwum czasopism JSTOR uruchomiło program Register & Read. W ramach programu zalogowani użytkownicy mają bezpłatny dostęp do wybranych czasopism (lista). Mogą zapoznać się bezpłatnie z treścią trzech artykułów (dostęp do kolejnych, odblokowywany jest po 13 dniach). Zachęcamy do skorzystania z instrukcji.

 


OAIster

Wejście do bazy

Katalog umożliwiający przeszukiwanie zawartości milionów publikacji zamieszczonych w repozytoriach naukowych na całym świecie (przeszukuje te repozytoria, które spełniają określone kryteria w zakresie standaryzacji metadanych oraz zarejestrowane są w serwisie OAIster). Baza obejmuje publikacje z różnych dziedzin wiedzy.

 


Open J-Gate

Wejście do bazy

Baza indeksuje informacje o czasopismach elektronicznych Open Access z całego świata. Aktualnie obejmuje ok. 7 tys. tytułów.

 


Otwórz Książkę

Wejście do bazy

Serwis oferujący dostęp do współczesnych książek naukowych w postaci elektronicznej. Repozytorium powstało w wyniku projektu "Otwórz książkę", prowadzonego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach programów Creative Commons Polska oraz Biblioteka Wirtualna Nauki.

 


RELA - The European Journal for Research on the Education and Learning of Adults

Strona czasopisma

"RELA - The European Journal for Research on the Education and Learning of Adults" to czasopismo naukowe poświęcone edukacji osób dorosłych (w Radzie Naukowej czasopisma zasiada Prof. DSW dr hab. Ewa Kurantowicz)